Julimex
Kategorie blog
Newsletter
ZYSKAJ -10% NA PIERWSZE ZAKUPY ZAPISUJĄC SIĘ DO NEWSLETTERA. Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czym jest taping? Zasada działania taśm oraz ich zastosowanie

Czym jest taping? Zasada działania taśm oraz ich zastosowanie
Jakie jest zastosowanie tapingu?

Czym jest taping? Zasada działania taśm, rodzaje tapingu i zastosowanie

Taping to pojęcie, które z prędkością światła obiegło świat, a coraz więcej osób odkrywa jego szerokie zastosowanie. Czym właściwie jest taping i w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm? Czy istnieją i jakie są przeciwwskazania do oklejania ciała? Jakie są rodzaje tapingu i czy rodzaj taśmy ma znaczenie? To właśnie te kwestie poruszamy w poniższym artykule. 

Jakie jest zastosowanie tapingu? 

Oklejanie ciała taśmą ma szerokie zastosowanie: od estetycznego, przez fizjoterapię, po lecznicze i przeciwbólowe, a także pomaga zmniejszyć obrzęki i pobudzić przepływ limfy. Jak z pewnością już się domyślasz, to w jaki sposób będzie działać taping, zależy od rodzaju taśmy, sposobu oklejenia i miejsca z którym pracujemy. Najpopularniejszymi rodzajami tapingu jest kinesiotaping oraz breast taping. Pierwszy rodzaj oklejania ciała wykorzystywany jest w fizjoterapii, a także przez sportowców w celu przyspieszenia regeneracji ciała i ochrony ścięgien oraz mięśni przed kontuzjami. Drugi, natomiast, głównie jest stosowany do modelowania piersi do kreacji, spod których wystaje biustonosz. 

Jak taśmy do tapingu oddziałują na ciało?

Taśma, która została przyklejona do ciała oddziałuje na naszą skórę w specyficzny sposób. Mówiąc kolokwialnie, taśma unosi skórę, tym samym powodując zwiększenie przestrzeni między nią a mięśniami. To właśnie z tego powodu zmniejsza się ucisk na nerwy i naczynia, dlatego poprawia się przepływ limfy oraz krwi. Konsekwencją tego jest zmniejszenie obrzęków, złagodzenie bólu czy przyspieszenie gojenia się kontuzji i krwiaków. 

Rodzaje taśm do tapingu

Rodzaje taśm do tapingu

Do tapingu używa się różnych taśm, co je różni? Materiał z którego zostały wykonane oraz poziom rozciągliwości. To dwa główne parametry, które mają największe znaczenie. 

  • Taśmy nieelastyczne mają za zadanie mocniejszą stabilizację, dzięki czemu mięśnie są odciążone, natomiast stawy  - ograniczony zakres ruchu. 
  • Taśm elastycznych używa się do zmniejszenia bólu, poprawienia przepływu krwi i limfy, zredukowania obrzęków, a także stosowane są do modelowania piersi. Wykorzystane są również do liftingu twarzy. 

Czy można oklejać się samodzielnie? 

Czy warto oklejać się samodzielnie, czy jednak lepiej pozostawić specjaliście? Czy można sobie wyrządzić krzywdę? Na początek warto wspomnieć, że zanim zdecydujemy się na oklejenie ciała, to szczególnie osoby o wrażliwej skórze ze skłonnościami do alergii powinny przeprowadzić test. Odczyn alergiczny to największe ryzyko przy oklejaniu ciała. Zazwyczaj w taśmach używany jest klej z atestem, jednak warto sprawdzić informacje u producenta. Taśmy do modelowania piersi marki Julimex posiadają przetestowany klej, który jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. 

Czy źle naklejona taśma będzie mieć negatywne skutki na organizm?

Co się stanie jak w zły sposób naklei się taśmę? Zupełnie nic – taśma nie zadziała, ale również nie wpłynie negatywnie na nasz organizm. Czy warto w takim razie płacić za usługę oklejania? Jeżeli mowa o oklejaniu fizjoterapeutycznym z pewnością lepiej zdecydować się na oklejenie przez specjalistę. W końcu przy tego typu oklejeniu zależy nam, aby odciążyć mięśnie i stawy, aby przyspieszyć rehabilitację lub ochronić się przed kontuzjami. Źle naklejona taśma nie zadziała, a tym samym nie spełni swojej roli. Oczywiście można zdecydować się na kurs, gdzie samodzielnie nauczymy się oklejania fizjoterapeutycznego. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do oklejania ciała?

Samodzielne oklejanie piersi - czy warto się tego nauczyć? 

Samodzielne oklejanie piersi nie jest trudne, ale jednak wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Jeżeli chcesz oklejać tylko siebie, ponieważ lubisz sukienki z odkrytymi plecami, głęboki dekoltem czy odsłoniętymi ramionami, warto poćwiczyć. Pierś kobieca składa się z tłuszczu i gruczołu mlekowego, dlatego w tym przypadku mówimy o oklejaniu estetycznym. Największym wyzwaniem przy samodzielnym oklejaniu jest wymodelowanie obu piersi jednakowo i to właśnie w tym aspekcie należy nabrać doświadczenia. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do oklejania ciała?

Choć oklejanie ciała taśmą jest bezpieczną metodą, to jednak w niektórych sytuacjach warto się wstrzymać. O czym mowa? 

  • Gorączka powyżej 38॰C – tapowanie poprawia krążenie krwi i limfy, dlatego gdy jesteś chora unikaj oklejania ciała.
  • Zmiany na skórze, takie jak odstające pieprzyki, znamiona i zmiany dermatologiczne – nie zaleca się oklejania zmian na skórze, jeżeli jest to możliwe lepiej ominąć zmianę, niż ją zakleić. 
  • Nie oklejaj ran – jeżeli w miejscu tapowania został przerwany naskórek, nie zalecamy oklejania tego miejsca. 
  • W trakcie leczenia nowotworów nie zaleca się oklejania przed konsultacją z lekarzem prowadzącym. 
  • W przypadku chorób serca czy cukrzycy również warto skonsultować się z lekarzem przed oklejeniem ciała. 

Jak widzisz największymi przeciwwskazaniami są zmiany na skórze. Tapowanie to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, z której warto skorzystać, aby poprawić swój komfort.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium