Dołącz do Klubu Julimex i wymień punkty z programu lojalnościowego na rabaty!

Self love - O znaczeniu i praktyce miłości do samego siebie
Self love - O znaczeniu i praktyce miłości do samego siebie

Self love - czyli o miłości do samego siebie

Współcześnie coraz częściej słyszymy o filozofii self love, czyli miłości do samego siebie. Termin ten odnosi się do doceniania siebie, troszczenia się o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz budowania pozytywnej relacji z samym sobą. W kontekście psychologii, samorozwoju i terapii, self love staje się kluczowym elementem prowadzącym do szczęścia i satysfakcji życiowej.

Dlaczego self love jest ważne?

Self love to również przekonanie, że zasługujemy na zaspokojenie nie tylko podstawowych, ale również wyższych potrzeb życiowych. Każdy z nas powinien pozwolić sobie na coś ekstra, ponieważ jest to integralna część doświadczania pełni życia. Filozofia self love przypomina nam, że troska o siebie nie powinna ograniczać się jedynie do podstawowych potrzeb, ale powinna obejmować również wyznaczanie granic i dążenie do czegoś więcej niż przetrwanie.

Self love (miłość do siebie) - filozofia i praktyka kładąca nacisk na pozytywny stosunek do siebie, samoakceptację, oraz dbałość o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, nie dotyczy egoizmu czy narcyzmu.

Self love nie jest promocją narcyzmu czy egoizmu; to raczej skoncentrowanie się na zdrowej akceptacji samego siebie. Jest to pierwszy krok w kierunku życia pełnego satysfakcji i szczęścia, oparty na fundamentalnym poszanowaniu samego siebie i budowaniu pozytywnego stosunku do własnej osoby. W ramach tej filozofii, istotne jest zrozumienie, że każdy z nas zasługuje na spełnianie swoich potrzeb, rozwijanie się i doświadczanie życia w pełni.

Czy okazujesz sobie miłość?

Kiedy ostatni raz świadomie okazałaś sobie miłość? Jeśli idea ta wydaje się dla Ciebie obca, istnieje prawdopodobieństwo, że zaniedbujesz istotny aspekt - wyrażanie miłości samemu sobie. W dzisiejszym świecie, gdzie często skupiamy się na defektach i niedoskonałościach, łatwo zapomnieć o konieczności okazywania sobie wsparcia i miłości. Warto zatem zastanowić się, kiedy ostatnio zdecydowanie wyraziłeś siebie miłość. Może to być chwila, gdy spojrzysz na swoje odbicie w lustrze i szczerze powiesz sobie: "Jesteś wyjątkowa/y!" albo gdy spojrzysz sobie prosto w oczy i wyznasz: "Lubię/Kocham Cię". To proste gesty, które potrafią znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i budować pozytywną relację z samym sobą.

Self-live - miłość do siebie - definicja

Dlaczego łatwiej przychodzi nam krytyka, niż chwalenie?

Social media, pełne idealnych wizerunków i kuszących stylizacji, znacząco wpływają na nasze postrzeganie własnego życia. Przejmując się doskonałymi zdjęciami z wakacji, nieskazitelnymi cerami i najnowszymi trendami, często popadamy w pułapkę porównywania siebie do wyidealizowanych postów, przyjmując je za normę. Choć zdajemy sobie sprawę, że to efekt retuszu i filtrów, podświadomie zaczynamy mierzyć się z tymi pozornie doskonałymi standardami.

Przeglądając setki atrakcyjnych obrazów w mediach społecznościowych, zniekształcamy własne oczekiwania. Obserwując jak nasza ulubiona influencerka prezentuje idealną figurę na słonecznym balkonie w egzotycznym kraju, będąc w samej bieliźnie, rodzi się w nas uczucie zazdrości i rozczarowania. Mimo że zdajemy sobie sprawę, że prezentowane w Internecie są jedynie idealnie wyselekcjonowane momenty, to nasza podświadomość reaguje odmiennie.

Stopniowo tracimy zdolność do dostrzegania własnych zalet, a wszystkie nasze sukcesy zdają się maleć, gdy porównujemy je z utrzymaną pozorną doskonałością w mediach społecznościowych. W ten sposób wpadamy w błędne koło wiecznej samooceny, skupiając się na analizie własnych błędów i zastanawianiu się, co moglibyśmy zrobić lepiej. Kolorowe i do przesady wyidealizowany obraz świata, staje się kontrastem do rzeczywistości, która przybiera na szarości. 

Jak wyrwać się z błędnego koła i zacząć doceniać siebie?

Choć metoda jest prosta to wymaga od nas sporo wysiłku. Ciężko zmienić stare przyzwyczajenia, zwłaszcza jeżeli chodzi o sposób myślenia o sobie. To jest właśnie największa trudność, którą mamy do pokonania. Zmianę schematów myślenia, a to niestety wymaga czasu.

Od czego zacząć? Jest kilka sposobów, aby nauczyć się myśleć o sobie dobrze.

 • Chwal się za małe sukcesy: Zamiast czekać na wielkie osiągnięcia, doceniaj drobne sukcesy codziennie.
 • Zastosuj metodę małych kroków: Rozbij duże cele na mniejsze etapy i celebruj każdy ich sukces.
 • Akceptuj negatywne emocje: Zamiast piętnować siebie za złość czy smutek, akceptuj te uczucia i analizuj ich źródła.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

W self love nie chodzi jedynie o dbanie o sferę psychiczną, ale również o ciało. Tak jak choroba odbija się na naszym samopoczuciu, w ten sam sposób stres odbija się na naszym ciele. Jeżeli chcesz wprowadzić filozofię self love do swojego życia, nie zapomnij zadbać również o zdrowie fizyczne.

 • Wysypiaj się – choć brzmi banalnie, to jednak w nocy nasze ciało się regeneruje, dlatego warto zadbać o zdrowy sen.
 • Odpowiednie odżywianie – im bardziej aktywny tryb życia, tym większe znaczenie ma dieta. Owoce i warzywa to bogactwo minerałów i witamin, które są niezbędne dla zdrowia.
 • Pij więcej wody – nasz organizm w 70% składa się właśnie z wody, dlatego pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
 • Pamiętaj o regularnych badaniach – to bardzo ważne! Od lat Julimex wspiera misję zwiększania świadomości w diagnozowaniu raka szyjki macicy wśród Polek. Na naszych majtkach damskich promujemy akcję Cytology Done i przypominamy o regularnych badaniach.

Pokochaj siebie!

Self love to nie tylko trendy filozoficzny, ale praktyczny sposób na zbudowanie zdrowego, satysfakcjonującego życia. Pamiętaj o dbaniu o siebie zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pokochaj siebie każdego dnia, bo to klucz do trwałego szczęścia.

 
Newsletter
Zapisz się i zyskaj 10% na pierwsze zakupy.

Blog Julimex

Blog Julimex

Poradnik slimfittingu

Poradnik modowy

Zadbaj o siebie

Nasza misja

Z życia firmy

Ciekawostki

Promocje
Opaski Comfort - opaski na uda - czarne
Opaski Comfort - opaski na uda - czarne
54,99 zł 38,49 zł
 • promocja
Opaski Comfort - opaski na uda - beżowe
Opaski Comfort - opaski na uda - beżowe
54,99 zł 38,49 zł
 • promocja
Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium